Meža stādīšana - svarīga un nozīmīga pārdomātas mežu apsaimniekošanas sastāvdaļa

Meža stādīšana ir svarīgs un ieteicams meža apsaimniekošanas posms, ja vēlies saņemt ātrāku un kvalitatīvāku nākamo guvumu no sava meža. Visi meži pēc kailcirtes veikšanas ir jāatjauno 5 gadu laikā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 308 Par meža atjaunošanu un meža ieaudzēšanu. Koku stādīšana izcirtumā tiek uzskatīta par kvalitatīvu, ja atjaunotajā platībā uz hektāru ir ne mazāk kā 2000 jaunie koki, kas pārsnieguši minimālo augstumu (skujkokiem 10 cm, lapu kokiem 20 cm).

Vai meža stādīšana atmaksājas?

Šobrīd Latvijā likums nenosaka, ka meža stādīšana ir obligāta izcirtumos, tomēr mēs iesakām veikt meža stādīšanu, nevis ļaut dabiski atjaunoties mežaudzei, jo diemžēl, kā rāda pieredze, dabiski atjaunojas parasti agresīvās un mazāk kvalitatīvās lapu koku sugas, kas savukārt samazinās Tavu ieguvumu nākotnē un meža kopējo vērtību. Meža stādīšana prasa investīcijas, kas bieži attur īpašniekus izšķirties par šo soli. Mūsu pieredze gan rāda, ka neatkarīgi no tā, vai vēlies pārdot īpašumu vai paturēt savā īpašumā, meža stādīšana atmaksājas abos gadījumos, jo ieguvums būtiski pārsniegs ieguldījumus.

Meža atjaunošana, kas savlaicīgi un pareizi veikta, sniegs sekojošus ieguvumus:

  • Paātrinās un palielinās ieguvumu no meža zemes
  • Uzlabos koksnes kvalitāti un attiecīgi arī saimnieka ieguvumu
  • Palielinās īpašuma vērtību, ja būs nepieciešamība to pārdot

Lauku īpašumu konsultāciju centrs Zīles dalās zināšanās, tehnoloģijās un pieredzē, tostarp arī par pārdomātu meža atjaunošanu un koku stādīšanu, kas palīdzēs Tev izprast šos procesus līdz detaļām un palielinās meža zemes vērtību un Tavu ieguvumu.

Kādi meža atjaunošanas noteikumi jāievēro, lai palielinātu ieguvumu

Meža atjaunošanas un koku stādīšanas noteikumi ir uzskaitīti Meža likumā, kur ir aprakstīts, kāds skaitās atjaunots izcirtums, kāds ir minimālais stādāmo koku skaits atbilstoši koku sugai.

Koku stādīšana palielinās ieguvumu, ja ņemsi vērā šos ieteikumus:

  • Jāveic augsnes sagatavošana pirms koku stādīšanas. Augsnes sagatavošana bagātina un uzlabo augsni, kā arī atvieglo koku stādīšanu, palīdz vieglāk ievērot attālumus starp stādiem, regulē mitruma daudzumu, kā arī sekmē turpmāko stādījuma kopšanu. Vairumā gadījumu augsni gatavo vagās ar disk veida frēzēm, kas ir speciāli piemērotas, lai sagatavotu augsni dažādos meža tipos un grūtības apstākļos. Atvieglojošs apstāklis ir tas, ka šīs frēzes var montēt gan uz meža traktoriem, gan arī uz lauksaimniecības traktoriem.
  • Koku stādīšanas procesā būtu ieteicams stādīt vismaz 2500-3000 koku stādus uz hektāru, jo laikapstākļu, kaitēkļu un dzīvnieku postījumu rezultātā daļa stādu neizdzīvos. Labāk ir iestādīt vairāk koku stādus nekā investēt lielas naudas summas dažādos aizsarglīdzekļos. Lielāks iestādīto koku skaits palīdzēs arī veikt kvalitatīvāku jaunaudzes kopšanu, kas uzlabos mežaudzes kvalitāti un palielinās ieguvumu.
  • Ir jāizvērtē augsnes kvalitāte un attiecīgi pareizi jāizvēlas, kādas koku sugas ir atbilstoši stādīt konkrētajā īpašumā. Bieži valda uzskats, ka labāk stādīt ir priedi, tomēr ir daudzi augsnes tipi, kuros priedes koku stādīšana nav ieteicama. Priedi labāk stādīt ne tik auglīgos meža tipos (viršu, mētru āreņi un kūdreņi), vidēji auglīgos var stādīt gan skuju kokus, gan lapu kokus, savukārt auglīgajos platlapju āreņos un kūdreņos labāk stādīt lapu kokus vai egli. Mēs bieži iesakām stādīt mistraudzes kur, piemēram, bērzs tiek stādīts kopā ar egli, jo šīs koku sugas viena otru labi papildina - bērzs ir ātraudzīgāks un paņem no augsnes lieko mitrumu, kas savukārt veicina egles augšanu, jo augsne ir sausāka un ēnaina. Papildus šiem faktoriem bērzs arī aiztur vēju, kas samazinās egļu izgāšanu vētrās.
  • Meža stādīšanā jāpievērš uzmanība izvēlēto koku stādu kvalitātei, veidam un vecumam. Stādu izmēriem, dzinuma un sakņu lielumam, zarojumam ir liela nozīme to cik labi un ātri koku stādi augs. Koku stādu kvalitāti galvenokārt nosaka pēc sakņu un dzinumu proporcijas nevis pēc stāda dzinuma lieluma. Koku stādu saknēm jābūt labi attīstītām, ar lielu sīko un uzsūcošo saknīšu daudzumu. Pastiprināta uzmanība jāpievērš ietvaru stādu sakņu sistēmai - ja stāds audzis pārāk mazā ietvarā, tam būs vāja sakņu sistēma un tas augs slikti vai pat aizies bojā.
  • Meža stādīšana jāveic agrā pavasarī, kad vēl ir pietiekošs mitrums augsnē vai agrā rudenī, kad vairs nav tiks liels karstums un sausums, tad koku stādi ieaugs labāk un mazāks daudzums aizies bojā.
  • Jāveic savlaicīgi agrotehniskā kopšana – zāles appļaušanas, nomīdīšanas un nevēlamo koku atvašu iznīcināšanas darbi, lai atbrīvotu telpu un samazinātu konkurenci par barības vielām.

Lauku īpašuma konsultāciju centra Zīles konsultantiem ir daudzpusīga pieredze meža apsaimniekošanā, lauksaimniecības, finanšu, mērniecības un investīciju nozarēs. Mēs dalāmies ar šīm zināšanām un pieredzi, lai līdzcilvēki mums apkārt saņemtu iespējami augstāko labumu no sava īpašuma.

Meža stādīšana - biežāk uzdotie jautājumi
Kāda ir meža stādīšanas cena?

Meža stādīšanas cena parasti ir ap 300 eiro par hektāru, plus jārēķinās vēl ar citām izmaksām - augsnes sagatavošana (vagu veidošana) un koku stādu iegāde. Kopējās meža stādīšanas izmaksas parasti ir ap 1000 eiro par hektāru, taču ieguvums ir daudz lielāks par ieguldījumu.

Kuri dzīvnieki nodara lielākos postījumus atjaunotam mežam?

Tipiski lielākie kaitnieki ir:

  • Zaķi, kas var nokost stādiem galotnes un apgrauzt stumbra mizu
  • Pārnadži - stirnas, aļņi, brieži, kuriem garšo galotnes un jaunie dzinumi, kā arī stādi var tikt nolauzti vai bojāti stumbri berzējot ragus
  • Bebri, kas var nograuzt jaunos kokus
  • Mežacūkas, kuras meklējot kāpurus un zīles, var izrakt ārā koku stādus
Kādi pasākumi jāveic pēc meža stādīšanas, lai samazinātu dzīvnieku postījumus?

Ir lētāki un dārgāki veidi, kā aizsargāt savu mežu pēc koku stādīšanas. Lētākais un arī, mūsuprāt, efektīvākais veids ir:

  1. Stādīt vairāk stādu uz hektāru, lai lielāks skaits izdzīvotu.
  2. Noslēgt līgumu ar mednieku kolektīvu, kuri  regulē meža dzīvnieku skaitu.

Ir, protams, dažādi aizsarg materiāli un augu aizsardzības līdzekļi, bet tās būs diezgan lielas investīcijas, kas, mūsuprāt, neatmaksājas un bieži arī nesniedz vēlamo rezultātu.

Interesē pārdomāta meža stādīšana? Piesakies un palielini sava meža vērtību!

Saistītie raksti

Populārākās celulozes izmantošanas nozares

Celulozes izmantojums produktu ražošanā ir būtisks faktors, kas veicina ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Publicēts 30/11/2023

Ko var cirst neprasot ciršanas apliecinājumu!?

Ne visām mežizstrādes darbībām mežā ir nepieciešams ciršanas apliecinājums
Publicēts 02/11/2023

Kādi ir iespējamie meža ciršanas veidi!?

Pirms uzsākt mežistrādi ir būtiski saprast kāds ciršanas veids ir piemērotākais
Publicēts 01/11/2023

Kā atpazīt pārpircējus un uzņēmumus, kas vēlas no Tevis nopirkt pēc iespējas lētāk!?

Daudzi meža un lauksaimniecības zemes īpašnieki iekrīt pārpircēju lamatās, kā rezultātā zemes īpašnieki iegūst par 30-50% mazāk!
Publicēts 26/09/2022

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika