Meliorācija - galvenie noteikumi, kas jāņem vērā
Meliorācija ir svarīga veiksmīgas mežu un lauksaimniecības zemju apsaimniekošanas sastāvdaļa. Obligāti jāņem vērā, ka meliorācijas darbi nedrīkst tikt veikti bez projekta un attiecīgo iestāžu saskaņojuma. Bieži lauku īpašumu saimniekiem un it sevišķi mežu zemju saimniekiem liekas, ka nekas traks nenotiks, ja tiks izrakts jauns grāvis nevienam par to neziņojot, tomēr tas ir aizliegts un var beigties bēdīgi, jo meliorācija un grāvji Tavā īpašumā var būt sastāvdaļa no vienota tīkla.
Veicot nesaskaņotas darbības, var sanākt ietekmēt visu vienoto meliorācijas sistēmu, piemēram, iztīrot grāvi un novadot ūdeni no sava īpašuma, tas viss var nonākt kaimiņa īpašumā, kas var radīt neparedzētas sekas, tāpēc vienmēr ir jāveic izpēte un jātaisa meliorācijas projekts, kura noteikumi ir definēti likumā.
Dokumenti, kas jāiesniedz pirms meliorācijas darbu veikšanas:
- Īpašuma tiesību apliecinošus dokumentus
- Jānorāda sertificēts projektētājs
- Jānorāda būvnieks
- Saskaņojumus atkarībā no būvniecības veida
- Saskaņojumus ar trešajām personām, kuras tas skar
- Būvdarbu vietas foto fiksācijas
- Zemes robežu plānu vai topogrāfisko plānu mērogā 1:500
- Ja būvniecība paredzēta meliorētā zemē, jāpievieno meliorācijas kadastra izziņas vai meliorācijas kadastra datus ar iezīmētām būvju atrašanās vietām un galvenajiem rādītājiem
- Izvietojuma plānu mērogā (M 1:500; M 1:1000; M 1:2000; M 1:5000), kurā norādīts paredzētās būves izvietojums un galvenie parametri uz zemes robežu plāna
- Veicot otrās vai trešās grupas būvniecību vai pārbūvi jāpievieno būvprojektu minimālā sastāvā
Šī ir daļa no hidrotehnisko un meliorācijas būvju būvnoteikumiem, kas regulē, kā veicama meliorācijas sistēmu projektēšana un darbi. Sīkāku informāciju par hidrotehnisko un meliorācijas būvju būvniecības noteikumiem varat atrast Ministru kabineta noteikumos Nr.550.