FSC sertifikāts - Zīles ir nepieciešamā pieredze un zināšanas

FSC sertifikāts ir obligāta prasība no lielākās daļas zāģbaļķu pieņēmēju un pārstrādātāju. Lielākā daļa Latvijas un Eiropas zāģbaļķu pārstrādātāji nevar pieņemt apaļkoku, ja tam nav FSC sertifikāta, kas tiek saukts par FSC CW (piegādes ķēdes atsekošana). Lauku īpašumu konsultāciju centra Zīles konsultantiem ir plaša pieredze darbā ar FSC sertifikāciju, kā arī ir izietas FSC sertifikācijas un audita apmācības pie FSC akreditētiem auditoriem. Šī pieredze un zināšanas palīdz atbildīgi un viedi apsaimniekot Zīles klientu mežus, nodrošinot iespējami augstāko ieguvumu, ievērojot ilgtspējīgas apsaimniekošanas standartus.

Kas ir FSC sertifikāts?

Pasaulē un Latvijā ir divas Mežu sertifikācijas organizācijas - PEFC un FSC, šobrīd gan kā obligātu visas zāģbaļķu pieņemšanas vietas pieprasa tieši FSC. Pasaulē sertificēti ir apmēram tikai 10 % no mežiem, no kuriem lielākā daļa ir attīstītajās valstīs. Apmēram 70%, kas ir 300 miljoni hektāru, ir sertificēti saskaņā ar PEFC prasībām.

FSC sertifikāts ir FSC (Forest Stewardship Council) organizācijas - tulkojumā Mežu uzraudzības padome - izveidots mežu zemes sertifikācijas standarts. FSC ir starptautiska bezpeļņas organizācija, kas izveidota ar mērķi veicināt atbildīgu meža apsaimniekošanu. FSC sertifikāts nodrošina, ka ar koksni saistītas produkcijas izcelsme ir atsekota un nāk no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem ar mērķi nodrošināt sociālos, vides un ekonomiskos ieguvumus sabiedrībai.

PEFC (Programme of the Endorsement of Forest Certification) tulkojumā - Meža sertifikācijas sistēmu novērtēšanas programma. Tā ir starptautiska bezpeļņas organizācija, kas veicina ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, kas dibināta 1999. gadā, ar mērķi veicināt ilgtspējīgas mežsaimniecības prakses ievērošanu meža apsaimniekošanā.

Mežu apsaimniekošanas un piegādes ķēdes sertifikāti

Abām organizācijām ir divi sertifikātu veidi - mežu apsaimniekošanas un piegādes ķēdes sertifikāti, no kuriem izplatītākais šobrīd ir piegādes ķēdes sertifikāts, kas seko līdzi tam, lai koksne tiktu iegūta atbildīgā, likumīgā veidā, ievērojot ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, kā arī sniedz iespēju atsekot koksnes piegādes ķēdi līdz konkrētam mežam. Lai iegūtu mežu apsaimniekošanas vai koksnes piegādes ķēdes sertifikātu, ir jāvēršas pie akreditētajām sertifikācijas iestādēm, kas izvērtēs, vai uzņēmums atbilst standartiem, lai tiktu piešķirts nepieciešamais sertifikāts.

Kas ir piegādes ķēdes sertifikāts?

Piegādes ķēdes sertifikāts – apliecina, ka visā pārstrādes ciklā koksne ir atsekota līdz konkrētam meža īpašumam, tiek ievēroti ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas principi un sertificētā koksne nav sajaukta ar nesertificētu koksni. Papildus piegādes ķēdes sertifikāts apliecina, ka piegādātais produkts pilnīgi vai daļēji tiek ražots no kokmateriāliem, kuri iegūti ilgtspējīgi apsaimniekotā un sertificētā mežā. Piegādes ķēdes sertifikātu var saņemt meža apsaimniekošanas, mežizstrādes un koksnes pārstrādes uzņēmumi.

FSC sertifikāts - biežāk uzdotie jautājumi
Kas ir FSC sertifikāts?

FSC sertifikāts ir starptautisks mežu zemes sertifikācijas standarts, kas paredz pamatnostādnes atbildīgai mežu apsaimniekošanai visā pasaulē un kas ir obligāta prasība zāģbaļķu pieņemšanas vietās, ja vēlies nodot tajās apaļkoku.

Kāds FSC sertifikāts nepieciešams, lai nodotu apaļkoku?

Latvijā visas lielākās zāģētavas pieņem apaļkoku, kuram ir FSC CW (piegādes ķēdes sertifikāts) vai FSC 100% (Meži, kas pilnībā apsaimniekoti ievērojot FSC standartus). Izplatītākais ir FSC CW, kur tiek atsekota koksnes piegādes ķēde līdz konkrētam mežam, auditējot, vai mežizstrāde notiek ievērojot ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas principus.

Vai ir iespējams nodot apaļkoku bez FSC sertifikāta?

Nodot ir iespējams mazās zāģētavās un gateros, bet lielākā daļa zāģētavu, tomēr pieprasa FSC CW sertifikātu, par to arī papildus piemaksājot.

Vēlies uzzināt vairāk par FSC sertifikātu? Sazinies ar Zīles un mēs Tev izstāstīsim!

Saistītie raksti

Populārākās celulozes izmantošanas nozares

Celulozes izmantojums produktu ražošanā ir būtisks faktors, kas veicina ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Publicēts 30/11/2023

Ko var cirst neprasot ciršanas apliecinājumu!?

Ne visām mežizstrādes darbībām mežā ir nepieciešams ciršanas apliecinājums
Publicēts 02/11/2023

Kādi ir iespējamie meža ciršanas veidi!?

Pirms uzsākt mežistrādi ir būtiski saprast kāds ciršanas veids ir piemērotākais
Publicēts 01/11/2023

Kā atpazīt pārpircējus un uzņēmumus, kas vēlas no Tevis nopirkt pēc iespējas lētāk!?

Daudzi meža un lauksaimniecības zemes īpašnieki iekrīt pārpircēju lamatās, kā rezultātā zemes īpašnieki iegūst par 30-50% mazāk!
Publicēts 26/09/2022

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes, lai nodrošinātu jums kvalitatīvu un atbilstošu saturu.

Privātuma politika